Australasian Computer Science Week 2017

Technical Program and Proceedings

Please note this is a provisional program and subject to change at the organisers discretion.

The ACSW Proceedings are available here with all Full Papers online. USB or hardcopies of the Proceedings will not produced, please refer to this link for all papers.

Tuesday January 31st

HoD and Professors Meeting
9am – 5pm
D2.211
SWU and Deakin University Joint Workshop
9am – 3pm
D2.205
ACALCI 2017
D2.194
5.30pm – 7.30pm Registration and Welcome Reception
Level 2 Gallery
7pm HoD and Professors Dinner, Novotel Geelong

Wednesday February 1st

8am Registration Opens
Level 2 Gallery
9am – 9.30am CORE Awards and Opening
D2.193
9.30am – 10.30am Keynote Presentation

D2.193

Haris Aziz, CSIRO
10.30am – 11am Morning Tea
11am – 1pm STREAM 1
D2.193
STREAM 2
D2.211
STREAM 3
D2.212
STREAM 4
D2.331
STREAM 5
D2.205
HIKM 1 APCCM 1
Session Chair : Heinrich C. Mayr
ACSC 1
Session Chair : Peter Strazdins
ACE 1 IE 1
1pm – 2pm Lunch
2pm- 3pm Keynote Presentation Sven Venema, Griffith University
3pm -3.30pm Afternoon Tea
3.30pm – 5.30pm STREAM 1
D2.193
STREAM 2
D2.211
STREAM 3
D2.212
STREAM 4
D2.331
STREAM 5
D2.205
HIKM 2
Session Chair : Trish Williams
Sara Khalifa – Dissertation Award Talk

APCCM 2
Session Chair : Hui Ma

 

ACSC 2
Session Chair : Peter Strazdins
ACE 2 IE 2

SESSION ONE 11am – 1pm

HIKM 1  Session Chair : Trish Williams

11am-1pm Special Seminar on Standards and Interoperability in Healthcare: The new challenges in the Healthcare Internet of Things (HIoT).
Invited panel (TBA).

APCCM 1 Session Chair : Heinrich C. Mayr 

11am KEYNOTE
Evolving Concurrent Systems – Behavioural Theory and Logic
Prof. Klaus-Dieter Schewe
12pm Bullseye Structured Passage Retrieval and Document Highlighting for Scholarly Search Xi Zheng, Akanksha Bansal and Matt Lease
12.20pm Characterising relational view updates using relative information capacity Nigel Stanger
12.40pm Dynamic Temporal Constraints in Business Processes John Wondoh, Georg Grossmann and Markus Stumptner

ACSC 1 Session Chair : Peter Strazdins

11am Parametric Statecharts: Designing Flexible IoT App
Best ACSC Paper
Roopak Sinha, Ayush Narula and John Grundy
11.20am Authenticated Encryption for Time-Sensitive Critical Infrastructure
Best ACSC Student Paper
Daniel Hunter, Jack Parry, Kenneth Radke and Colin Fidge.
11.40am An ad hoc Broadcasting Application by way of Mobile Devices Harrison She, Ofek Wittenberg and Ian Warren.
12pm Towards Customised Visualisation of Ontologies: State of the Art and Future Applications for Online Polls Analysis Felix Burgstaller, Martin Stabauer, Rebecca Morgan
and Georg Grossmann.
12.20pm Exploring the Design Space of Metadata-Focused File Management Systems Richard Watson, Stijn Dekeyser and Nehad Albadri.
12.40pm Improving Materialization for Tiered Column-Stores: A Workload-Aware Ansatz Based on Table Reordering Martin Boissier, Alexander Spivak and Carsten Meyer.

ACE 1

11am Mastery Learning in Introductory Programming Brendan Mccane, Claudia Ott, Nick Meek and Anthony Robins
11.20am Performance and Consistency in Learning to Program Alireza Ahadi, Raymond Lister, Shahil Lal, Juho Leinonen and Arto Hellas.
11.40am Interactive Learning – Increasing Student Participation through Shorter Exercise Cycles Stephan Krusche, Andreas Seitz, Jürgen Börstler and Bernd Bruegge.
112pm SIGCSE Meeting Katrina Falkner

IE 1 Session Chair : Dale Patterson

11am The Power of Play in Creation and Experience Dale Patterson
11.25am Gender and the Perception of Emotions in Avatars Jacqueline Bailey and Karen Blackmore.
11.50am Evaluating Sensor Placement and Modality for Activity Recognition in Active Games Natalie Jablonsky, Sophie McKenzie, Shaun Bangay and Tim Wilkin.
12.15pm Modeling Social Interestingness in Conversational Stories Morteza Behrooz and Arnav Jhala.

SESSION TWO 3.30pm- 5.30pm

HIKM 2  Session Chair : Trish Williams

3.30pm Characterizing IT-Based Consumer Health Artefacts Nathan Poultney, Anthony Maeder, Niranjan Bidargaddi.
3.55pm Understanding chronic disease comorbidities from Baseline Networks – knowledge discovery utilising administrative healthcare data Arif Khan, Shahadat Uddin, Uma Srinivasan.
4.20pm Vulnerabilities Associated with Wi-Fi Protected Setup in a Medical Environment Daniel Costantin, Krishnun Sansurooah, Patricia Williams.
4.45pm Security of EPrescriptions: Data in Transit Comparison Using Existing and Mobile Device Services Kyaw Kyaw Htat, Patricia Williams, Vincent McCauley.
5.10pm Data-Driven Patient Segmentation Using K-Means Clustering: The Case of Hip Fracture Care in Ireland
This presentation will be via Skype
Mahmoud Elbattah and Owen Molloy.

APCCM 2 Session Chair : Hui Ma

3.30pm Energy-Efficient Human Activity Recognition for Self-powered Wearable Devices” Sara Khalifa
3.50pm A Change Management Framework For Service Based Business Process Pengbo Xiu, Jian Yang and Weiliang Zhao.
4.10pm Intuitive understanding of a modelling language  Judith Michael and Heinrich C. Mayr.
4.30pm Discussion and Closing

ACSC 2 Session Chair : Peter Strazdins

3.30pm Formulating Graph Covering Problems for Adiabatic Quantum Computers Michael J. Dinneen and Richard Hua.
3.50pm  Anomaly Detection in Agri Warehouse Construction Andrew McCarren, Suzanne McCarthy, Conor O Sullivan and Mark Roantree.
4.10pm Orthogonal Analysis of StarCraft II for Game Balance Owen Makin and Shaun Bangay.
4.30pm Practical Adaptive Search Trees with Performance Bounds Kevin Fray, Kerri Morgan, Anthony Wirth and Justin Zobel.
4.50pm Deterministic Procedural Generation of Mesh Detail through Gradient Tiling Shaun Bangay.
5.10pm Robust Scheduling of Truck Arrivals at a Cross-docking Platform Houda Zouhaier and Lamjed Ben Said.

ACE 2

3.30pm The Compound Nature of Novice Programming Assessments Andrew Luxton-Reilly and Andrew Petersen.
3.50pm Catching a Few Important Fish — Internet Mediated Plagiarism Joel Fenwick.
4.10pm Designing Programming Assignments to Reduce the Likelihood of Cheating Simon
4.30pm BREAK
4.50pm Using Spectrum-Based Fault Location and Heatmaps to Express Debugging Suggestions to Student Programmers Bob Edmison, Stephen H. Edwards and Manuel A. Perez-Quinones.
5.10pm User Perceptions of Using an Open Learner Model Visualisation Tool for Facilitating Self-regulated Learning Check Yee Law, John Grundy, Andrew Cain, Rajesh Vasa and Alex Cummaudo.

IE 2 Session Chair : Dale Patterson

3.30pm The aesthetic analysis of games environments as measured by fractal complexity Daniel Della-Bosca, Dale Patterson and Scott Roberts.
3.55pm Virtual Weather Systems – Measuring Impact within Videogame Environments Scott Roberts and Dale Patterson.
4.20pm Exploring the feasibility of diegetic in-game store user interfaces Harley Ogier and Jim Buchan.
4.45pm Use of a Biologically Adapted Reaction-Diffusion Model to Generate Hair Properties for Synthetic Creatures Siew Mai Bong and Shaun Bangay.

Thursday February 2nd

8.30am Registration Opens
Level 2 Gallery
9am – 10am Keynote Presentation
D2.193
Professor Jie Lu , University of Technology Sydney
10am – 10.30am Morning Tea
10.30am – 12.30pm STREAM 1
D2.193
STREAM 2
D2.211
STREAM 3
D2.212
STREAM 4
D2.331
AusPDC & ACDC AISC 1
Session Chair : Xuyun Zhang (TBC)
ACSC 3
Session Chair : Michael Hobbs
ACE 3
12.30pm – 1.30pm Lunch 2018 Chairs Meeting
D2.212
1.30pm- 2.30pm Keynote Presentation
D2.193
Helen Huang, University of Queensland
2.30pm -3pm Afternoon Tea
3pm – 5pm STREAM 1
D2.193
STREAM 2
D2.211
STREAM 3
D2.212
STREAM 4
D2.331
AusPDC & ACDC AISC 2 (till 4pm) AWC
Session Chair : Jian Yu (TBC)
ACE 4
6pm – 8pm Conference Dinner
John Hay Courtyard

 

SESSION THREE 10.30am – 12.30pm

AusPDC and ACDC 1

10.30am Keynote 1 : Contextual Intent Tracking for Personal Assistants  Rui Zhang
11.10am Scalable-DSP: a High Scalable Distributed Storage and Processing System for Unstructured Data in Big Data Environments Dawei Sun and Shang Gao
11.30am Security Analysis of Modern Mission Critical Android Mobile Applications Xi Zheng, Lei Pan and Erdem Yilmaz.
11.50am Follow Me if You Can: A Study of Mobile Crowd Sensing with Pokémon Go Mingzhong Wang
12.10pm Neural Network Model with Monte Caro Algorithm for Electricity Demand Forecasting in Queensland Binbin Yong, Zijian Xu, Jun Shen, Huaming Chen, Yanshan Tian and Qingguo Zhou.

AISC 1

10.30am Game Theory Based Privacy Preserving Analysis in Correlated Data Publication
10.50am Certificateless Public Verification Scheme with Privacy-Preserving and Message Recovery for Dynamic Group­
11.10am Privacy Preserving in Big Data Sets through Multiple Shuffle
11.30am Re-engineering Simultaneous Internet Sessions on Process-Separated Browsers

ACSC 3

10.30am Formally Verified Invariants of Vote Counting Schemes  1.3 Dirk Pattinson and Florrie Verity.
10.50am An analysis of New South Wales electronic vote counting Andrew Conway, Michelle Blom, Rajeev Gore, Katya Lebedeva, Lee Naish and Vanessa Teague.
11.10am Static Techniques for Reducing Memory Usage in the C Implementation of Whiley Programs Min-Hsien Weng, Bernhard Pfahringer and Mark Utting.
11.30am Effect of Coupling on Change in Open Source Java Systems Garry Singh and M Daud Ahmed.
11.50am Automated Refactoring of Rust Programs Garming Sam, Nicholas Cameron and Alex Potanin.
12.10pm Behavioral Types for Component-based Software Systems Jan Olaf Blech.

ACE 3

10.30am What do the Teachers Think? Introducing Computational Thinking in the Primary School Curriculum Caitlin Duncan,Tim Bell and James Atlas.
10.50am Assumed Digital Literacy Knowledge by Australian Universities: are students informed? Jo Coldwell-Neilson.
11.10am Introductory Programming Courses in Australasia in 2016 Raina Mason and Simon.
11.30am TUTORIAL : Teaching High-Level Abstraction via Directed Active Learning

SESSION FOUR 3pm – 5pm

AusPDC and ACDC 2

3pm Keynote 2 : The Latest Progress in Service Computing  Andrzej Goscinski
3.40pm Towards Measuring the Adaptability of an AO4BPEL Process Khavee Agustus Botangen, Jian Yu and Michael Sheng.
4pm Twitter Spam Detection based on Deep Learning Tingmin Wu, Shigang Liu, Jun Zhang and Yang Xiang.
4.20pm The Cloud Computing Load Forecasting Algorithm Based on Wavelet Support Vector Machine Wei Zhong, Yi Zhuang, Jian Sun and Jingjing Gu.
4.40pm GROWN: A Control and Decision System for Smart Greenhouses using Wireless Sensor Networks Claudio M. de Farias, Luci Pirmez, Flávia C. Delicato, Paulo F. Pires, Wei Li, Albert Y. Zomaya, Emanuele N. de L. F. Jorge, Reyes Juarez-Ramirez.
5pm A Novel Strategy for Efficient Temporal Verification with Intersectant Situation in Scientific Workflow Lei Wu, Xuejun Li, Futian Wang, Yun Yang and Longshu Li.

AISC 2

3pm A Trust Model Based Energy Detection for Cognitive Radio Networks
3.20pm An Efficient and Provably Secure RFID Grouping Proof Protocol
3.40pm Framework for SCADA Cyber-attack Dataset Creation
4pm Entropy-based Detection of Botnet Command and Control
4.20pm Target: Category-Based Android Malware Detection Revisited

AWC 1

3pm Generating Cubes from Smart City Web Data
3.15pm Effective Pseudo-Relevance for Microblog Retrieval
3.30pm Content-Based Emotion Classification in Online Social Networks for Chinese Microblogs
3.45pm Crowd-annotation and LoD-based semantic indexing of content in multi-disciplinary web repositories to improve search results
4pm Using Web Services to Fuse Remote Sensing and Multimedia Data Repositories
4.15pm A big data analytic framework for investigating streaming educational data
4.30pm Towards Merging Collaborating Processes for Artifact Lifecycle Synthesis

ACE 4

3pm Student values and interests in capstone project selection Jacqueline Whalley, Michael Goldweber and Harley Ogier.
3.20pm Imparting Software Engineering Design Skills Charles Thevathayan and Margaret Hamilton.
3.40pm Combining Agile Practices with Incremental Visual Tasks Charles Thevathayan, Maria Spichkova and Margaret Hamilton.
4pm CC2020 – ACM 2004 curriculum overview report

Friday February 3

 

8.30am Registration Opens
Level 2 Gallery
9am – 10am Keynote Presentations
D2.193
Professor Wanlei Zhou, Deakin University
10am – 11am Keynote Presentations
D2.193
Professor Christopher Leckie, The University of Melbourne
11am – 11.30am Morning Tea
11.30am – 1.30pm STREAM 1
D2.193
STREAM 2
D2.211
STREAM 3
D2.212
 STREAM 4
D2.194
AusPDC & ACDC 3 ACE 5a ACE 6a AUIC
1.30pm – 2.15pm Lunch
2.15pm- 4.15pm STREAM 1
D2.193
STREAM 2
D2.211
STREAM 3
D2.212
AusPDC & ACDC 3 ACE 5a ACE 6a

 

SESSION FIVE 11.30am – 1.30pm

AusPDC and ACDC 3

11.30am A Scalable Header Compression Scheme to Improve Bandwidth Utilization in 5G Networks Jianan Sun, Ping Dong, Yajuan Qin and Tong Xu.
11.50am Iterative Auction based Service Selection for Multi-Tenant Service-Based Systems Xuejun Li, Yunxiang Zhong and Qiang He.
12.10pm The Bel Array: Asynchronous Fine-Grained Reconfigurable Co-Processing Andrew Przybylski, Kashfia Haque and Paul Beckett.
12.30pm A Fuzzy Decision Tree Approach Based on Data Distribution Construction Hui Zheng, Jing He, Yanchun Zhang and Yong Shi.
12.50pm TRA: Tandem Repeat Assembler for next generation sequences Yongqing Jiang.
1.10pm Rumor Restraining Based on Propagation Prediction with limited observations in large-scale social networks Qun Wu, Tian Wang, Yiqiao Cai, Hui Tian and Yonghong Chen.

ACE 5a 

11.30am WORKSHOP Teaching/Learning the Entire Software Development Life Cycle David Klappholz.

ACE 5b

11.30am WORKSHOP The CAFE Toolkit: Measuring the impact of Cognitive Load Theory-based redevelopments with a case-study planning tool Dr Raina Mason, Carolyn Seton.

AUIC 1

 11.30am Insights into Visualizing Trajectory Recommendation Rankings Iman Avazpour and John Grundy.
11.45am Evaluating Sensory Feedback for Immersion in Exergames Lindsay Shaw, Burkhard Wuensche, Christof Lutteroth, Jude Buckley and Paul Corballis.
 12.05pm A Survey of Intelligent Digital Ink Tools use in STEM Education Md Athar Imtiaz, Andrew Luxton-Reilly and Beryl Plimmer.
 12.25pm Issues Faced by Vision-Impaired Users of Interactive TV Search Facilities Mark Springett, Richard Griffiths and Martin Mihajlov.
 12.55pm Evaluating WaveWatch: An Ambient Display of Web Traffic Ben Shelton and Keith Nesbitt.

SESSION SIX 2.15pm-4.15pm

AusPDC and ACDC 4

2.15pm Are Current Resources in SDN Allocated to Maximum Performance and Minimize Costs and Maintaining QoS Problems?” Keshav Sood, Shui Yu and Yong Xiang.
2.35pm Visual representation of penetration testing actions and skills in a technical tree model Ahmed Falah, Lei Pan and Mohamed Abdelrazek.
2.55pm Resource and Performance Prediction at High Utilization for N-Tier Cloud-based Service Systems Wenbin Zhang, Yuliang Shi, Zheng Yongqing, Lei Liu and Lizhen Cui.
3.15pm Proportioning Documents over Categories based on Word Embeddings Jiahua Du and Jing He.
3.35pm An Inverse Collaborative Filtering Approach for Cold-start Problem in Web Service Recommendation Lianyong Qi, Wanchun Dou and Xuyun Zhang.

ACE 6a

2.15pm WORKSHOP Developing a Concept Inventory for Discrete Mathematics David Klappholz

ACE 6b

2.15pm WORKSHOP Increasing Diversity and Engagement in Computer Science Education: International best practices in an Australasian context Dr Rebecca Vivian, A/Prof Katrina Falkner, Dr Claudia Szabo, and SallyAnn Williams.